Praha (PRG)
knyta napsal(a):Pokud bude v ohradě přeplněno, tak buď 1)si prostě ta fronta do ohrady chvíli počká a nehne se, dokud se nezačne pouštět do mostu 2)pokud gate agenta bude tlačit čas, naženou lidi do mostu (až k zavřeným dveřím) a místo se udělá ;)
Jinak ty gaty by měly fungovat nadále i postaru, prostě vrata se nechají otevřená a klasicky se bude pípat boarding pass až u vstupu do gatu, takže to bude asi na preferenci aerolinky, jestli ten preboarding vyžadují nebo ne :)
Kam vlastně ty odpípnutý pax cpali do teď (než udělali ty ohrady)? Chápu že do busu, když se nastupovalo busem, ale jinak? Na začátek mostu?
Jox: minulý rok jsem letěl šestkrát. Dvakrát ze šesti letů jsme v autobuse čekali cca 20 minut, než se rozjel. Autobus byl nastartovaný, dveře otevřené, čichat ty výfuky bylo strašné. Následná cesta trvala max 4 minuty.
To je smůla. Taky jsem to párkrát zažil a příjemné to není. Akorát, jak se nehrnu mezi prvními, nemusím to snášet od začátku. :)
Vtipné je, jak si pořád někdo hraje na ekologii, opatření proti epidemiím apod. a pak je v praxi vidět opak.
J0x napsal(a):Nemám za loňský rok 80 letů s lowcostem z Prahy, ale troufám si říct, že v naprosté většině mých letů s Ryanairem z Prahy letadlo ještě nebylo na zemi a já už jsem byl v autobuse (protože tam se pravidelně dívám na flightradar). Často je autobus už u letadla (z druhé strany) a z letadla ještě teprve vystupují lidé. Takže od vstupu prvních lidí do autobusu do vstupu prvních lidí na palubu letadla to je dle mého často ještě o dost víc než 20 minut.tmx: běžně se čeká v autobusu na příjezd k letadlu 20 minut?
Taky nemám většinu z Prahy. :) Asi jsem jen nevěděl, že Praha je až tak problémová. No, jsem rád, že se jí můžu většinou vyhnout.
Praha je naprosto v pohodě, nijak nevybočující z jiných letišť ve střední Evropě. Tady se prostě sešla ne příliš spolupracující obsluha gatu a pohodový přístup OP. Já kdybych přišel, cituji: " na gate 5 minut před časem gate closing na boarding passu", tak se tam u letu s lowcostem prostě nacpu a nečekám 20 minut venku. Je to kurva drahá zkušenost, taky by mě to nasralo, ale shit happens, alespoň je to poučení pro ostatní.
J0x napsal(a):Taky nemám většinu z Prahy. :) Asi jsem jen nevěděl, že Praha je až tak problémová. No, jsem rád, že se jí můžu většinou vyhnout.
Nemyslím, že to je vyloženě problém Prahy. Spíš je to systémová věc. Naboardování letadla velikosti 738 zabere nějakých 50 minut (komplet procedura), ale typický průlet Ryanairu je jen 25 minut. Z toho vyplývá, že boarding (skenování BP) musí začít cca 25 minut před příletem letadla a od té chvíle je nutné separovat naskenované pax od těch ještě nenaskenovaných. Pak záleží, jaké možnosti v tomto ohledu poskytuje design jednotlivých gatů.
Nejjednodušší je nacpat pax do busů a tam je nechat, dokud nepřiletí letadlo, nevystoupí lidi a neproběhne úklid. Z tohoto pohledu mi ohrazení D gatů v Praze přijde skoro jako pokrok. :)
Právě v D4 sedím. Pamětliv varování jsem se nainstaloval dovnitř ještě když bylo kde sedět. Pracovnice u vrátek nás sama iniciativně informovala, že tam není WC a že si kdyžtak máme říct. Není to optimální, ale za mě použitelný.
Nemá smysl jen hejtovat, vše má své řešení - chybějící WC se dá vyřešit třeba nočníkem, mísou či alespoň lahví, kterou personál na gate na vyžádání ochotně zapůjčí.
A možná by se tam vedle toho automatu na studené nápoje a kafe vešla i TOI TOI budka.
Jinak buďte rádi za pražské letiště, přes 90% jich je mnohem horších, stačí třeba jen navštívit záchody...
mxp napsal(a):Kam vlastně ty odpípnutý pax cpali do teď (než udělali ty ohrady)? Chápu že do busu, když se nastupovalo busem, ale jinak? Na začátek mostu?
jde to jenom na Déčkových gatech a preboarding lze udělat až po místo, kde se spojují mosty - tím druhým mostem odcházejí cestující do příletové haly. Pak už je společná pohyblivá část nástupního mostu přímo k letadlu - opět v rámci urychlení procesu lze po výstupu cestujících nechat odletové cestující dojít až ke dveřím letadla, kde si pak posádka pustí nástup sama, jakmile dokončí úklid a kontrolu kabiny :) tohle měly posádky obzvlášť rády, když ještě uklízeli a ve dveřích jim už nervózně podupávali cestující :D
Toto vlákno je ukázkový victim blaming, aneb proč v Česku nemůžeme mít hezké věci. Rád bych zareagoval postupně na několik příspěvků, ale to mi minule nefungovalo, tak zkusím bez citací. Třeba se v tom někdo najde.
Instrukce letecké společnosti říká, že gate se zavírá 20 minut předem, a je zodpovědnost cestujících být tam včas pro případ, že bude fronta. Aha. Ad absurdum, když do letadla nastupuje 200 lidí a na gatu budou skenovat boarding pasy rychlostí 10 minut na osobu, tak je moje zodpovědnost tam být 33 ⅓ hodin předem. Akorát že tou dobou asi gate neznám a zavazadla mi taky nikdo neodbaví. Ale to se nedá nic dělat, holt INSTRUKCE LETECKÉ SPOLEČNOSTI!!!!! Tak já založím leteckou společnost, gate oznámím až po ukončení boardingu, všem dám no show a čau. Dle zdejších odborníků na slovíčkaření křišťálové čisté.
Slovo letištního (nebo jakéhosi jiného) personálu zřejmě nemá žádnou váhu. Je jedno, že říkala, že máme čas, instrukce je instrukce. Tak se tím budu řídit, a až mi příště 20 minut před odletem řeknou, že boarding ještě nezačal a že nemusím být nervózní, tak jim ten skener vyrvu z ruky a BP si naskenuji sám; je to přece moje zodpovědnost a je jedno, co mi kdo slíbil nebo neslíbil. Určitě to není tak, že jedno je to jen v případě, kdy to je ve prospěch letecké společnosti a na úkor cestujícího, to by se určitě stát nemohlo.
Na rozdíl od některých zdejších uživatelů nejsem expert na teorii multiversa, ale zato vím určitě, že dokonce v tom našem vesmíru existuje jistá země směrem na východ od nás, kde by tento incident způsobil celonárodní pobouření, tučnou kompenzaci a pravděpodobně i veřejnou omluvu ředitele letiště a asi i CEO letecké společnosti. A do pár dnů by celé letiště bylo předesignované. Ne tak v Česku. Nelíbí se ti to? Tak víc makej, pracuj 25 hodin denně a lítej v businessu. A ne aby tě napadlo si stěžovat na ceny v letištním bufetu, když 90 % dětí na letištích v Africe trpí hlady!
Tato mentalita je dle mé zkušenosti přesně důvod, proč věci v Česku fungují mnohem hůř, než by pro podobně bohatou zemi mohly nebo měly. Pokud se chceme ohánět pravidly a slovíčkařit, tak nejdřív ta pravidla musí být nastavena tak, aby se dala dodržovat. Resp. letiště musí být navrhnuté tak, aby se 200 lidí nemačkalo v prostoru pro 50 lidí a bez WC. Ano, na papíře je to jasné, ale skutečnost je úplně jinde. Každopádně za toto vlákno děkuji, připomněl jsem si, proč nemám zájem žít v Česku a dusit se touto pravicově-korporátní propagandou a proč při velikonoční návštěvě rodiny poletím přes Vídeň a ne přes Prahu ;)
Nejsem si jistý, jestli to je zrovna "pravicově-korporátní", ale hezky jsi shrnul to, co už tu víckrát padlo.
Já jsem se debaty nezúčastnil, protože nejsem ani na straně těch, kdo by s tím šli k soudu atd., ani na straně těch, kteří dávají za vinu vše jen cestujícím. Kromě poučení pro všechny bez ohledu na názor, jak se mělo postupovat, bych ale jako ekonom upozornil, že toto je především (když pominu neprofesionalitu nebo selhání zaměstnankyně, což se ale může stát kdekoli, i když omlouvat ji rozhodně nechci) důsledek snahy o šetření nákladů (nebo snahy o zvýšení výnosů bez navýšení nákladů) Ryanairu a dalších, jak už bylo zmíněno (zkrácení času mezi příletem a odletem). To se nemusí mnohdy příliš projevit, ale pravděpodobnost, že se projeví, je u nízkonákladovek holt vyšší.
Přirovnal bych to k tomu, že lidi kupují jídlo hlavně v akcích s velkou slevou (v ČR asi nejvíc na světě) a to vede mnohdy (ne ale vždy) k tomu, že výrobci potravin používají levné a leckdy nezdravé náhražky. Některým lidem se to nelíbí (podobně jako boarding u Ryanairu), ale stejně si to kupují a budou kupovat (podobně jako nejlevnější letenky).
V Praze se to sešlo ještě s nevhodným prostorem na gatu, což se asi nedá rychle vyřešit. Já budu klidně lítat s Ryanairem i z Prahy a jsem rád, že jsem díky tomuto vláknu poučený. Větší opruz, než se případně cpát krátce v nějakém prostoru (sedět nepotřebuju, na rozdíl od zdejší většiny preferuju procházení se, pokud nutně nemusím sedět, to se nasedím v práci až dost nebo pak třeba v tom letadle), je pro mě noční cesta busem do Berlína nebo Vídně a raději bych letěl z Prahy, pokud by něco letělo přímo a za dobrou cenu.
aab753 napsal(a):Toto vlákno je ukázkový victim blaming, aneb proč v Česku nemůžeme mít hezké věci.
...Tato mentalita je dle mé zkušenosti přesně důvod, proč věci v Česku fungují mnohem hůř, než by pro podobně bohatou zemi mohly nebo měly. ...
...
Každopádně za toto vlákno děkuji, připomněl jsem si, proč nemám zájem žít v Česku.
Můžu se zeptat, ve které zemi žiješ? Nabyl jsem dojmu, že je tam vše mnohem lepší, než v ČR, tak mě to velmi zaujalo.
"Můžu se zeptat, ve které zemi žiješ? Nabyl jsem dojmu, že je tam vše mnohem lepší, než v ČR, tak mě to velmi zaujalo."
Na Taiwanu, ale v tom příspěvku jsem měl na mysli Japonsko, tam je takovýto incident úplně nemyslitelný. Pro srovnání viz známý případ z roku 2018, kdy Japan Railways vydalo oficiální omluvu za to, že Shinkansen odjel ze stanice 25 sekund před plánovaným odjezdem. "The great inconvenience we placed upon our customers was truly inexcusable," Japan Railways said in a statement. Ale to je zase opačný extrém, v Česku by se podle mě hodilo něco mezi... ale to už je hodně off-topic a asi na jinou diskuzi.
V Japonsku by se to nemohlo stát proto, bo každý běžný Japonec dodržuje do puntíku všechny předpisy a zákazy, kterých je tam požehnaně a byl by v gate včas.
Stačí se opozdit o pár minut kdekoli v Japonsku a šmytec
Když jsme u těch jiných kultur... Já bych docela chtěl vidět japonský vynález záchodu pro takovýto sektor. Ale to už je úplně OT.
ještě fotka situace v D4 - lavičky nejsou úplně u gatu, jsou naproti, mezi lavičkami a gatem porchází stovky dalších cestujcích... udělejte si na to každý názor sám, já mám obavu, že pokud bych si sedl na ty lavičky a čekal, než dojde fronta a mezi tím mi gate zavřeli, tak to neuhádám ani s aerolinkou, ani s handlingem a už vůbec ne s Letištěm Praha... ale je dobrý o tom mluvit, aby si na to dávali lidi bacha
Mirek _F napsal(a):Třeba mu to pan Sůra nedovolil, tak by to mohl napsat alespoň sem
To jsou oba staří Kašpaři. Nechápu, co si od toho kdo slibuje. Už jen z té fotky je zřejmé, že ty sedačky jsou zcela mimo gate.
Tak ještě jednou to shrnu, protože mě už nebaví tady číst jak mi lidi naznačují, že jsem totální dement.
Přišli jsme včas, za ohradou úplně plno. Nebylo tam ani jedno z míst k sezení, desítky lidí stálo. Kočárek odbaven a ten letištní do ohrady nesmí. Dítě jsme potřebovali přebalit a nakrmit (to fakt nejde dělat v ohradě na stojáka). Na dotaz u agentky, jestli si můžeme sednout na tu lavičku na fotce výše, protože potřebujeme nakrmit dítě a v ohradě není místo, bylo nám jasně řečeno, že ano, že je ještě čas, jelikož letadlo je ve vzduchu. O nějakém případném naskenování boarding pasu od agentky nepadlo od ní ani slovo. Celou dobu jsem tu agentku sledoval včetně situace uvnitř ohrady a vůbec nic se nedělo. Čili ne, že jsem čekal mimo gate vychcaně na konec fronty. Jakmile bych viděl, že se lidi začínají posouvat do mostu, tak bych šel okamžitě do té ohrady (jelikož by už bylo jasné, že bych tam nemusel stát bůhví jak dlouho s dítětem v ruce). To se ale nestalo, jelikož agentka prostě zavřela ten vstup do ohrady a šmitec. Přitom lidi se začli pohybovat až za dalších 20 minut.
Mimochodem v rámci dohadování jsme se ptali i proč nám agentka tedy nenaskenovala ty boarding pasy hned a nenechala sedět vně ohrady, tak odpovědí bylo: "Pak bych měla bordel v tom, kdo je vevnitř a kdo venku." Takže i kdybych na tom trval (nevěříc slovám agentky, že můžeme zůstat mimo ohradu), s největší pravděpodobností by mi bylo řečeno vlez do ohrady nebo vypadni.
Čili ten problém opravdu nejsou cestující, ale debilní ohrada, která nedokáže komfortně pobrat všechny cestující a agenti, který než aby třeba zkusili ty lidi vyvolat, nebo se jen trochu zamyslet, že jim chybí 7 lidí, kteří prošli security a kde by asi tak mohli být, tak radši uzavřou boarding načež přidělá práci hromadě dalším lidem, kteří pak musí řešit vyložení kufrů, rerouting, reklamaci nevyložených kufrů, reklamaci poškození kočárku, stížnosti atd... Nehledě na průser s odeslanými zavazadly, který si ještě vyžere celý handling. Opravdu skvělá práce.
Jen ještě dotaz na Davida nebo někoho, kdo vidí do toho procesu odbavení letu. Opravdu po uzavření boardingu v systému nelze nikoho dalšího za žádných okolností přidat, nebo mi Menzies lhalo a jenom se jim nechtělo udělat nic navíc (aneb přehodíme práci na někoho jiného)?